Koaksiyel Kablo Yapısı

2007-08-29 18:30:00

Ana İletken Koruyucu İletken Tabaka

Ana İletken Koruyucu İletken Tabaka

Yalıtkan Tabaka Koaksiyel Kablo

Koaksiyel Kablo Yapısı

Elektriksel işaret en ortadaki tel yumağı üzerinden taşınırken, iki üstünde bulunan kafes tabaka onu dış elektriksel parazit etkilerden korur. Ancak, veri iletimi kablolamasında, döşenmesinin zor, diğer tür bakır kablolara göre pahalı olması ve buna karşılık çok yüksek hızlara çıkılamaması koaksiyel kablolara olan yönelimi daha ucuzu olan büklümlü çift kablolara yöneltmiştir.

Koaksiyel Kablo Yapısı

Eşeksenli kabloların ortasında bakır bir iletken bulunur. Bakır tel iletken olmayan bir yalıtım katmanıyla çevrelenmiştir. Bu katmanın üzerinde ise koruyucu görev gören örgü şeklinde bakır veya aluminyum bir kabuk kaplama vardır. En üst katmansa tüm kabloyu içine alan plastik kaplamadır. İdeal olarak iki iletken arasındaki boşluk havayla dolmalıdır. Fakat pratikte bu boşluk elektrik akımlarını geçirmeyen yalıtkan katı veya peteğimsi bir madde ile doldurulur. Merkezi iletken dışarıdan karışan parazit sinyallerden örgü biçimindeki dış iletken aracılığıyla korunur. Ayrıca elektromanyetik radyasyonun bir sonucu olarak ortaya çıkan kayıplar ve 'cilt etkisi' dış iletkenin varlığından dolayı azalır ve bunun sonucunda da çift burgulu kabloya göre daha güvenilirdir.

Koaksiyel kablo farklı sinyal çeşitleri ile kullanılabilir. Fakat pratikte birkaç yüz metre uzaklıktan 10Mbps ( modülasyonla daha fazla) veri rahatlıkla iletilebilir. Yüksek bant genişliği nedeniyle kablolu TV yayınlarında da eş eksenli kablolar tercih edilmektedir ( Bir çok TV kanalına ait sinyaller tek bir eşeksenli kablo üzerinden gönderilebilmektedir). Bu tür kablolar daha sonra ağ "network" topolojilerinde de göreceğimiz gibi noktadan noktaya (point-to-point) yada çok noktalı (multipoint) topoloji kullanan bilgisayar "computer network" ağlarında kullanılabilirler.

Aşağıda LAN ( Local Area Network) uygulamasında kullanılan birkaç çeşit koaksiyel kablonun özellikleri ve kullanıldığı LAN standardı verilmiştir.

TİP EMPEDANS KULLANIM Alanı
RG-8 ve RG-11 50 Ohm 10 Base5- Kalın Ethernet
RG-58 50 Ohm 10 Base2- İnce Ethernet
RG-59 75 Ohm Geniş band 802.3 Ethernet (TV kablosu)
RG-62 93 Ohm IBM SNA ağlarda terminal bağlantısında

0
0
0
Yorum Yaz